Zpět na seznam

Desatero k povinnému nošení roušek

 


  Kde si ji lze sundat, za co hrozí pokuta
18.3.2020 AKTUALIZOVÁNO 20.3.2020

Česká vláda schválila zákaz vycházení bez roušky nebo jiné ochrany obličeje od půlnoci 19. března. V prodejnách potravin budou zároveň mezi 7:00 a 9:00 smět nakupovat pouze senioři nad 65 let věku a invalidé. Připravte se na ně.
Vláda nařídila kvůli koronaviru povinné nošení roušek.
  1. Je nošení roušek povinné?
Ano. Z rozhodnutí vlády si lidé musejí od středeční půlnoci zakrývat ústa a nos. Roušku byste tedy nosit měli všichni. A to včetně dětí a batolat. „Je zavedena povinnost pro všechny osoby ČR nosit při pohybu a pobytu na všech místech mimo bydliště ochranné prostředky dýchacích cest. To platí také pro malé děti a pokud možno i nemluvňata,“ sdělila Deníku Renata Povolná z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví. Pokud rodiče dětem ústa nezakryjí, vystavují se pokutě.
  2. Co když nemám roušku?
Můžete využít šálu, šátek či doma vyrobenou roušku.
  3. Kde všude ji musím mít?
S výjimkou domova a vlastního vozu, kde nepřicházíte do styku s veřejností, všude. Pokud však máte například vlastní dílnu, kde nepřijdete s nikým do styku, a nehrozí, že přes výrobky přenesete nákazu, není rouška nutná.
  4. Tedy i v obchodě či hromadné dopravě?
Ano, i tam.
 Konečně. Ministerstvo řeklo, zda roušky musejí mít děti a kojenci
  5. A na ulici třeba cestou do obchodu?
Ano, i na ulici je povinná.
  6. A co v lese či v parku?
Roušky musí lidé nosit všude, kde mohou přijít do styku s druhými osobami. Tedy například i v městském parku. V lese, kde nikdo dokola není, je ale zbytečná.
  7. Kdo bude kontrolovat nošení roušek?
Mimo jiné na to budou dohlížet městská a státní policie.
  8. Co mi hrozí, když roušku nebudu mít?
Zpočátku asi pouze upozornění. Pokud si ale ani potom člověk nezakryje tvář či to bude porušovat opakovaně, může od policie za neuposlechnutí výzvy dostat pokutu až do výše deseti tisíc korun. Podle krizového zákona pak může sankce dosáhnout až dvaceti tisíc korun.
Roušku si lze vyrobit i doma. Tady jsou některé z návodů
  9. Kde roušku seženu?
V současnosti jsou nedostatkové. Pokud vám ji tedy neposkytne zaměstnavatel nebo nedá někdo známý, můžete si ji ušít doma. Nejlépe z netkané bavlny. Je ale možné užít i šátek či šálu.
 10. Jak dlouho mohu roušku nosit?
Doporučuje se dvě hodiny v kuse, poté by ji člověk měl vyměnit za jinou. Ale použitou roušku lze vyvařit či vyprat na 60 stupňů Celsia, vyžehlit a znovu použít.

Zdroj: Deník na základě zprávy Úřadu vlády a konzultace s ministerstvem vnitra a Policejním prezidiem.

 

Zpět na seznam

 

2019 © Copyright by Obec Narysov, All rights reserved. Developed by www.WML.cz